Gorsety - wiedza w pigułce?>

Czym są gorsety? Gorset jest to część damskiej garderoby, obejmująca przede wszystkim talię, czasem także i biust, lecz niekoniecznie. Gorsety znano już w czternastym wieku. Pełniły funkcje kształtowania sylwetki poprzez:

- usztywnienie korpusu

- uwydatnienie biustu

- podkreślenie oraz uwydatnienie linii talii

Dziś, oczywiście, również takie funkcje pełnią, choć są znacznie mniej popularne niż to kiedyś miało miejsce.

Jak zmieniały się gorsety na przestrzeni lat?

Z każdą częścią garderoby znaną od stuleci jest tak, że jej wygląd ewoluował. Nie inaczej jest i było z gorsetami. Oto krótka historia zmian w ich wyglądzie i budowie...

W czternastym wieku gorsety były dość luźne, na dodatek na szerokich ramiączkach. Tylko sznurowanie się nie zmieniło, bo już wtedy sznurowano je na plecach. Szesnasty wiek przyniósł zmiany w postaci pogłębienia dekoltów oraz wydłużenia gorsetów do talii. Od drugiej połowy siedemnastego wieku następować zaczęły kolejne zmiany - gorsety wydłużano z przodu, bardziej usztywniano i zaczęto naprawdę ciasno sznurować. Wreszcie dziewiętnasty wiek i początek wieku dwudziestego przyniosły nam gorsety znane dziś - wydłużone aż do linii bioder, tak by dodatkowo spłaszczały brzuch. A współczesne gorsety? Cóż, są znacznie bardziej wygodne oraz zróżnicowane (zobacz np. gorsety na e-Lady). Dzięki temu kobiety o naprawdę różnych gustach mogą dobrać dla siebie wymarzony gorset.

Tags: